Nagrodzeni przez IPN w Warszawie

Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej

Trzech ósmoklasistów z naszej szkoły: Jakub Dudek, Piotr Maćkowiak i Krzysztof Woźniak zdobyło wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej” zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Otrzymali dyplomy i zestawy trzech gier planszowych dotyczących wydarzeń z historii Polski przygotowanych przez IPN, np. o obronie Lwowa.

Zadanie konkursowe polegało na wybraniu osoby odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości, zebranie informacji o bohaterze i zaprezentowanie wyników swoich poszukiwań w formie plakatu edukacyjnego, filmu, bądź vloga. W konkursie wzięło udział około 1500 osób z Polski, przedstawicieli Polonii z Chicago oraz Lwowa.

Nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycielki historii Iwony Pietras przygotowali vlog o burmistrzu Edmundzie Rogalskim. W czasie 3,5-minutowego filmu pokazali wiele – w większości niepublikowanych – zdjęć z kroniki rodzinnej E. Rogalskiego i opowiedzieli o wielu wydarzeniach z jego życia. W ramach konkursu powstała również gazetka ścienna poświęcona burmistrzowi Rogalskiemu, a vlog zaprezentowany został uczniom klas VII i VIII szkoły podstawowej i licealistom.

– Dużo dowiedziałem się o Edmundzie Rogalskim, który jest postacią ekscytującą. W swoim życiu wykazał się bohaterstwem i męstwem. Nigdy się nie poddawał. – powiedział Jakub Dudek. – To historia niezwykłej postaci, która może być autorytetem dla wielu osób – dodaje Piotr Maćkowiak. Krzysztof Woźniak, odpowiedzialny nagrywanie i montaż uważa, ze najtrudniejsze było zachowanie limitu czasowego. Vlog utrzymany jest w stylu starych filmów. Czarno-białe zdjęcia potęgują to wrażenie.
Gala finałowa konkursu odbyła się 15 listopada w Warszawie. Po uroczystości był czas na spacer po Warszawy. W trakcie krótkiego zwiedzanie uczniowie obejrzeli Pałac Prezydencki, pomniki księcia Józefa Poniatowskiego, Józefa Piłsudskiego, smoleński i prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza.

– Planujemy wziąć udział w kolejnej edycji „Niezwyciężeniu 1918-2018. Ofiary totalitaryzmu” i wygrać. Już się przygotowujemy – zapewnił Krzysztof Woźniak.